Pärnu ajalooline raekoda. Mida teha Pärnus?
Ann Eichhorst
Ann Eichhorst

Pärnu linna giid

Mida teha Pärnus oktoobrikuus? – Giidituur “Keldrid ja pööningud”

Mida teha Pärnus?

Üsna tihti arvatakse, et Pärnut külastatakse ainult suvel ja giidid lähevad hilissügisel talvepuhkusele. Ei, nõnda see pole. Sügiseti jätkub giididel samuti tegevust ja siis on eriti põnev , kuna pimedas näeb linn hoopis teistsugune välja. Mõned aastad tagasi korraldasin giidituure nimega „ Keldrid ja pööningud“. Ega ma neid suurt ei reklaaminud, rääkisin oma tuttavatele ja need rääkisid omakorda edasi ja nõnda seltskond kokku kogunes. 

Eesmärgiks oli käia läbi kohad, kuhu muidu tavaliselt ei satu. Selleks oli vaja saada esmalt luba hoone omanikult ja siis ära hinnata turvalisus. Paraku oli nii, et mitmesse kohta ma inimesi viia ei saanudki, aga ise ma need pööningud ja keldrid läbi kolasin ja tervena maapinnale tagasi ka jõudsin. 

Miks külastada Pärnut ja mida teha Pärnus? Üks põhjus on kindlasti meie linna mitmekülgne arhitektuur. Majade ilu peab oskama vaadata. On olemas üks ütlus- ma näen seda, mida ma tean. Mõnest lagunenud majast me läheme peatumata mööda, aga kui teame selle ajalugu, siis seisatame ja korraga näeme möödunud aegu oma silmade eest läbi jooksmas.

Pärnu vaatamisväärsus – Mohri ait

Üks koht, mis mind Pärnus paelub, on Mohri ait, mis paraku on hetkel üsna päevinäinud välimusega. Kuid sõna „päevinäinud“ ongi põhjus, miks külastada Pärnut just praegu ja vaadata, milline hoov välja näeb. Alati on ju huvitav hiljem võrrelda, milline oli linnapilt enne ja pärast. Sissekäik on Rüütli tänavalt, papa Jannseni kuju lähedalt. Hoone uksed on hoolikalt lukus, seega saab vaadata ainult välisilmet ja kujutada ette, mis seal majas kord oli ja mis veel olemas on. Aida pööningul on peidus suur vintsratas, minu meelest lausa mitmemeetrise läbimõõduga. 

Maja välisseinal on vintskapp ja nüüd saategi oma vaimusilmas näha, kuidas mitusada aastat tagasi pööningule kaupa üles vinnati. Mohri aida kaks esimest korrust on kivist ja järgnevad korrused on vahvärkkonstruktsioon, kui seda ei tea, siis võib see fakt silmale märkamatuks jääda. Oma kujutelmas ma näen, kuidas kõik on korda tehtud. Suviti õitsevad trepi reelingul punased begooniad ja üks muusik laulab lillede taustal kitarri saatel. Mohri majja sobiks hästi näiteks üks kohvik või mõni käsitööpood. Õnneks ajad on muutuvad ja loodame, et ühel päeval meil on võimalus võrrelda endist ja uut.

Pärnu vaatamisväärsus – raekoda

Teine põnev koht on raekoda, siinkohal räägin ma nii kollasest kui hallist majast.   Raekoja   pööningule oli võimalik giidituuri käigus minna. Kahel majal on ühine pööning ja sinna pääseb kollasest majast. Meie jalutuskäik toimus ühel pimedal sügisõhtul ja ma mäletan, kuidas tuul undas katuseräästa all justkui tahaks salajast sõnumit meile edastada. Ilmastikuolud mängivad alati ekskursioonide juures suurt rolli, seekord oli pimedus ja tuul meile headeks kaaslasteks.

Õuest vaadates tundub pööning olevat kõrge, aga tegelikult tuli vahepeal käia küürus ja kas ronida või siis pugeda palkide alt läbi, et edasi pääseda. Ja seda kõike taskulambi valguse saatel! Tookord jäi meil raekoja torni ronimata, kuid sinna tahaks ma kindlasti minna ja näha milline vaade sealt Pärnule avaneb. 

Kas Pärnu raekoja tornist on mõni fotojäädvustus tehtud, seda ma ei tea. Nii, et kõik fotograafiahuvilised, tulge kaasa, äkki saate just teie sellise pildi, mis ajalukku läheb!

Kollases majas, mis ehitati 1797. aastal, oli esmalt raekoda ja 1911 ehitati hall osa juurde. Praegugi on veel mõned esemed alles, mis viitavad sellele, et kunagi on seal olnud raekoda. Näiteks kollase maja tagatoas on näha üht seina sisse paigutatud suletud ust, mille peale on kirjutatud „Stadt Cassa – Collegium“ ja üht vanaaegset suurt seifi, milles on hoiul mõned rahatähed.

Linnakassa ei tohi olla mitte kunagi tühi, isegi siis, kui seda enam ei kasutata! Stadt Cassa tähendab linna kassat. Collegiumi alla peetakse siinkohal silmas arvatavasti riigivalitsemisorgani Venemaal, mis asutati Peeter I valitsemise ajal, 1802. aastal asendati kolleegiumid ministeeriumidega.

Seekord jutustasin teile kahest põnevast kohast, kuid selliseid kohti on Pärnus palju. Olete oodatud minuga seiklusi ja salapära otsima! Sügisel on palju tegevusi, mida teha Pärnus!

Ann Eichhorst

Ann Eichhorst – Pärnu linna giid. Mida teha Pärnus?

Jaga postitust: