parim-soogikoht-parnus-kohvik-restoran-hea-maa-fondant-3
Šokolaadi fondant marjakompoti ja kaerapiimajäätisega. Laktoosivaba vegan magustoit

Vabadust on viimasel mõnekümnel aastal meile tublisti juurde tulnud. Kui paarsada aastat tagasi sai inimene oma ihu pärisorjuse alt vabaks ja veerand sajandi eest ka oma hinge võõra riigi alt endale tagasi ning enamat ei teadnud tahtagi, siis nüüd on hoopis teine lugu. Nüüd võib ja saab vabadust ka toidult nõuda. Et see, mida sööd, oleks samuti vaba neist komponentidest, mida tarbida ei taheta. Kohvik-restoran Hea Maa vegan menüü toetab Sinu ihalust vabaduse järele. Meie vegan menüüs on vabalt saadaval nii gluteenivaba kui ka laktoosivaba toit ning me teame, mida soovib taimetoitlane ja mis on veganile hea. Sa ainult tule ja nõua. Meil on vabadus vabalt saadaval.

Traditsiooniline Eesti toit on juba ammusest ajast olnud kartul, liha ja kala, kuid see traditsioon on viimasel kümnendil hakanud mõranema, sest üha enam inimesi on leidnud enda jaoks veganluse. Mis on veganlus? Miks üldse hakatakse veganiks? Ja lõpeks, mida veganid õigupoolest söövad?

Vegan menüü Pärnus kohvik-restoranis Hea Maa

Hea Maa peakokk Virkko Vendla on loonud veganitele sobiliku vegan menüü ja lisaks sellele ka road, milles pole ei gluteeni ega ka laktoosi. Tema kogemused ses vallas ulatuvad aastate taha, mil ta õppis ja töötas Inglismaal ning sai sügavamalt aimu seal tollal levima hakanud veganlusest.

Ahjus röstitud bataat, vürtsikad kikerherned, vegan majonees

Kikerhernes on kõrge valgusisaldusega ja koos süsivesikutega magustatud kartuliga on see veganite jaoks kõrge toiteväärtusega ja tervislikuks söögikorraks.

Šokolaadi fondant, marjakompott, kaerapiimajäätis

Ehkki meie šokolaadis ega kaerajäätises pole piimatooteid, ei erine nende maitse tavalisest šokolaadist ega jäätisest ning seepärast on see veganile suurepärane ja maitse suhtes kompromissitu valik.

Gluteeni- ja laktoosivabad valikud

Meie vegan menüü on sobilik ka neile, kellel on kas gluteeni- või laktoositalumatus. Kui Te ka pole vegan, kuid siiski eelistate laktoosi- või gluteenivaba toitu, siis ka Teie jaoks on meil menüüs sobilikud toidud. Suur osa meie eelroogadest, sealhulgas ka liha ja kala, on gluteenivabad.

Laktoosivabad eel- ja põhiroad:

  • Kalasupp, vutimuna, till
  • Soolalõhe, rukolasalat, tomatit, mooniseemne-õlikaste
  • Hea Maa leib, suitsutatud veisesüda, petersellimajonees
  • Tallekotlett, Beluga läätsed, tomatikaste
  • Veisepõsk, bataadipüree, veinikaste

Miks hakatakse veganiks ja mida veganid söövad?

Kes on vegan?

Vegan on inimene, kes ei söö liha, muna- ja piimatooteid ega muid loomset päritolu saadusi nagu näiteks želatiin ja mesi.

Ent veganluse sisu ei seisne mitte ainult toitumises, vaid ka teiste loomsete saaduste vältimine oma elukorralduses. Veganid ei kasuta tooteid, mis sisaldavad loomseid koostisosi või on loomse päritoluga, näiteks nahk, karusnahk, vill, siid ja isegi mesilasvaha. Aga samuti ka kosmeetikatooteid ja majapidamistarbeid, mille jaoks on mistahes viisil, sh ka toodete testimiseks, kasutatud loomi.

"Veganlus on eluviis, millega püütakse võimaluste ja teostatavuse piires välistada igasugune loomade julm kohtlemine ja ärakasutamine toiduks, riietuseks või muul eesmärgil.”

Miks hakatakse veganiks?

Põhjuseid veganluseks on mitmeid ja levinuimad neist on järgmised:

Eetilised põhjused

Ei nõustuta sööma teist hingelist, kellel on samuti õigus oma elule. Samal põhjusel ei kanta seljas karusnahka, ei loeta nahkkaantega raamatuid, ei kanta nahkkingi ega istuta kalli luksauto nahkistmel.

Religioossed põhjused

On usundeid (budistid, hindud, seitsmenda päeva adventistid jt), kus usk ei luba oma järgijatel süüa liha ning seetõttu on veganlus neile sobilik.

Mure keskkonna pärast

Loomakasvatus põhjustab keskkonnale ulatuslikku kahju ja seal on veganluse eesmärk vältida metsade hävitamist või vähendada põllumajandusest põhjustatud kasvuhoonegaasi heitkoguseid.

Tervislikud põhjused

Laktoositalumatus on organismi suutmatus omandada naturaalset suhkrut, mida nimetatakse laktoosiks ja mida tavaliselt leiab piimatoodetes, nagu näiteks piim ja jogurt.

Gluteenitalumatust iseloomustab ülitundlikkus gluteeni st nisu, odra ja rukkis sisalduvate teraviljavalkude suhtes. Tsöliaakia on gluteenitalumatuse raskeim vorm.

Soov olla trendikas

Suurt osa maailmast juhib mood või soov olla trendikas ja veganlus ei ole siin erand. Küsimus on lihtsalt selles, et mida järgimisväärseks või trendikaks peetakse.

Mida veganid söövad?

Tegelikult toituvad veganid vägagi mitmekesiselt. Kõikvõimalikke puuvilju, köögivilju, pähkleid, teri, seemneid, ube ja kaunvilju saab ju valmistada lõpututes kombinatsioonides.

Samamoodi sobivad vegani toidulauale koogid, saiakesed, pitsad, kui need on valmistatud alljärgnevatest taimsetest koostisosadest:

  • puu- ja köögiviljad (värsked, konserveeritud, külmutatud või kuivatatud, lehtköögiviljad rohelised)
  • valgurikkad toidud (oad, läätsed, kikerherned, tofu, sojapiim ja jogurt, maapähklid jne)
  • pähklid ja seemned
  • tärklist sisaldavad toidud (kaer, maguskartul, must leib, amarant ja pruun riis)
  • kaltsiumi sisaldavad toidud (tofu, mandlipiim)
  • õlid (kookosõli, oliiviõli)

Veganlus ei ole keeruline, see nõuab vaid loomingulisust ja veidi ka aega, et mõelda välja veganitele sobiv toidukaart. Täpselt nii me oma kohvik-restoranis Hea Maa talitamegi. Sa ainult tule ja küsi.