Mida teha Pärnus? 4 ideed mida teha talvisel koolivaheajal
Veronika Meibaum

Veronika Meibaum

Pärnu linna giid

4 ideed, mida teha Pärnus talvevaheajal


Mida teha Pärnus, kui talvevaheaeg on käes, aga spaad suletud?

 

Paljud on talvevahega pikkisilmi oodanud ning uudised uuetest piirangutest ja veekeskuste sulgemisest on kui tilk tõrva meepotis. Nüüd ongi hea võimalus minna õue ja otsida põnevaid tegevusi. Mõnusalt talvised ilmad ja paks lumevaip lausa kutsub õue jalutama ning Pärnu linna avastama! Toome teieni mõned ideed, mida teha Pärnus.

Meenuta, kuidas iseseisvus Pärnus välja kuulutati
 

Kui mujal Eestis tähistatakse Vabariigi sünnipäeva 24. veebruaril, siis Pärnus tehakse seda päev varem – 23. veebruaril. Nimelt loeti ette iseseisvuse manifest esimest korda avalikult ette just 23. veebruaril Pärnu Endla teatri rõdult. 

Tolleaegne teatrihoone meie päevadeni paraku säilinud ei ole, aga Iseseisvuse väljakul saab näha rõdu rekonstruktsiooni ning lugeda manifesti teksti. Osavamad saavad end proovile panna ka gooti kirjas manifesti lugemises ning julgemad saavad kujutada end Hugo Kuusnerina, iseseisvuse väljakuulutajana, ning proovida ise manifesti ette kanda.

Pikki Aia tänavat jalutades jõuab välja Kuninga Tänava Põhikooli ehk endise Pärnu Poeglaste Gümnaasiumi juurde, kus õppisid Eesti omariiklusega seotud isikud, näiteks Jüri Vilms, Konstantin Päts, Jüri Uluots, aga ka näiteks Eesti kuulsaim maletaja Paul Keres.

Hospidali tänavalt leiab tähelepanelikum huviline ka maja, kus trükiti Eesti Iseseisvuse manifest kunagises Jürvetsoni trükikojas. Trükikoda seal küll enam ei tegutse, aga mälestustahvel, mis neid sündmusi meenutab, on maja seinal kenasti olemas.

Naudi talverõõme Munamäel
 

Mõnisada aastat tagasi oli Pärnu ümbritsetud muldvallide ning vallikraaviga. Aastal 1835 otsustati Pärnu kustutada kindluslinnade nimekirjast ning alustati vallikraavi täitmise ning vallide tasandamisega. Siiski otsustati osa bastionaalvööndist säilitada ning nii tekkis linnapilti ka Pärnu ainuke mägi – Munamägi.

Lumisel talvel kuuleb seal palju rõõmsaid kilkeid, sest see on üks armastatumaid kohti kelgutamiseks. Lusti jagub nii suurtele kui väikestele ning iga huviline leiab just endale sobiva kallakuga mäe külje. Kelk peab siiski endal kaasas olema, aga kui seda pole, siis sobib käepäraseks vahendiks ka suurem kilekott.

Kes kelgutada ei soovi, see saab oma sammud seada Munamäe kõrval asuvale uisuplatsile, mis läbis äsja põhjaliku uuenduskuuri ning on juba pälvinud uisutajatelt palju kiidusõnu. Uiske igas suuruses saab laenutada kohapeal aga tulla võib ka oma uiskudega.

Kui uisuplats tundub uisutamiseks liiga igav, siis julgemad võivad enda oskused proovile panna ka lahejääl. Siiski tuleb olla jääolude suhtes tähelepanelik ning jääle minnes veenduda selle ohutuses. 

Randa tasub ka niisama jalutama minna, sest lumine liivariba ning jääga kaanetatud meri on omaette lummav vaatepilt.

Kellele meeldivad suuremad kiirused, kui pakuvad Munamägi või liuväli on veel võimalus külastada Pärnu Keskuse kardikeskust

Avasta tuledesäras Pärnu
 

Pärnu on kuulus oma parkide poolest. Kesklinn on ümbritsetud laia rohelise vööga tänu kunagisele vallikraavile – kui vallikraav täideti, siis rajati just selle kohale parkide ja alleede vöönd. Kui suvel pakuvad puude võrad mõnusat varju päikese eest, siis talvel leiab Pärnu parkides imelisi valgusinstallatsioone. 

Kesklinna parkidest tasub õhtupimedas kindlasti külastada Koidula ja kõrval asuvat Brackmanni parki ning lastega peredel seada oma sammud Lasteparki, kus leiab nii vahvaid valgustatud jääkarusid kui ka toredaid loomakujudega karusselle.

Pargid vaadatud, tasub oma sammud seada Pärnu jõe kaldale Jaansoni rajale, kust avaneb vaade romantilisele valgustatud kaldapealsele. Pikki jõekallast jalutades saab nii värsket õhku hingata kui ka moodsa tänavakunstiga tutvuda. Soovijatel avaneb võimalus teha ka pikem jalutuskäik üle mõlema silla kogupikkuses umbes 10 kilomeetrit

Mine koos giidiga jalutuskäigule
 

Pärnu saab sel aastal 770-aastaseks. Selle aja jooksul on juhtunud nii mõndagi põnevat ja uskumatut. Näiteks kaotas Rootsi kuningas Karl XII Pärnusse oma hobuseraua, mida saab veel praegugi näha, kui tead, kust otsida. 

Ajaloost läbi imbunud tänavad, majad ja nurgatagused peidavad endas palju lugusid, mida saab kuulda erinevatel temaatilistel ekskursioonidel. Näiteks võib laternate valgel suunduda ekskursioonile “Tõestisündinud lood ja uskumatud legendid” ja lasta giidil jutustada põnevamatest juhtumistest Pärnu ajaloos ning pajatada ka paari kummituslugu.

Giidiga privaatekskursioonid, ainult teie seltskonnale, toimuvad värskes õhus ning järgivad kehtestatud ohutusnõudeid. 

Kui soovid veel ideid mida teha Pärnus, siis kõikide meie tuuridega saate tutvuda lehel www.parnutours.com

Mida teha Pärnus? Veronika Meibaum

Veronika Meibaum

Pärnu Private Tours

info@parnutours.com

+372 5595 8038

KKK

vastused

Naudi talverõõme Munamäel ja uisuta uuel liuväljal. 

Naudi talverõõme Munamäel ja uisuta uuel liuväljal. 

Pärnus teeb giidituure Pärnu Private Tours.

Jaga postitust: