Kohvik-restoran Hea Maa ja Pärnu giid Veronika Meibaum soovitavad:

Mida teha Pärnus?

Mida teha Pärnus?

Aasta 2022 on alanud hoopis teisti, kui Pärnule tavaks on. Paljud  kohad on ajutiselt kinni ja paljud tegevused on surutud siseruumidest õue.  Aga puhkamise tegevused on Pärnus pea alati olnud seotud õues olemisega. 

Meie blogist leiad sa ideesid kui tuled Pärnusse aega veetma.

Näiteks mida teha Pärnus suvel? 

 
Vastust sellele teab vist igaüks, kes on Pärnut külastanud! Suvel lihtsalt peab Pärnusse saama või muidu …                                               

Suvel on kõik kuidagi lihtne ja päevselge. Isegi öösel on selge, mida teha Pärnus. Rand, päike, liiv, muul, Pärnu kohvikud, restoranid, söögikohad Pärnus, ööklubid, rannapromenaad, Rannahoone seen – kõik need kuuluvad kokku suvise Pärnuga. Üritustega on samuti kõik selge. Artistid armastavad ka Pärnus suvitada ja töötada. Suvel toimuvad kontserdid ja etendused tõmbavad ligi publikut nii Eestist, kui ka välismaalt. 

Paraku kestab suvi ainult mõned kuud. Eestimaine suvi on ju lühike, aga selle eest vihmane. Ja selle ilusa imetabase nädalalõpu ilma tabamine on nagu ime tabamine. Kliima soojenemine küll, kuid 2020 ja 2021 aasta suved olid jälle üle mitme aasta kuumad. Jagus kõike, nii päikest, vihma kui äikest.

Rääkigu ilmatargad mis tahes aga inimeste meeltes algab suvi kohe peale Jaanipäeva ja lõppeb augusti teisel nädalavahetusel. Ilm pole üldsegi määrav. Nii lihtsalt on ja nii see ka ilmselt jääb. Selle 7 nädala sisse jääb nii palju, et paljudele eestimaalastele tundub nagu ülejäänud 44 nädalat aastas on Pärnu välja surnud. Kohe nii tugevalt tundub, et seda tunnet väljendatakse lausa kaastundliku ilmega.

Tegelikult on ka Pärnus aastas 12 kuud ja seda mida teha Pärnus jagubki terveks aastaks.

Giidituuri tellimiseks võta ühendust Veronika Maibaumiga info@parnutours.com või telefonil +372 5595 8038. 

Mida teha Pärnus? 4 ideed mida teha talvisel koolivaheajal

4 ideed, mida teha Pärnus talvevaheajal

Mida teha Pärnus, kui talvevaheaeg on käes, aga spaad suletud? Paljud on talvevahega pikkisilmi oodanud ning uudised uuetest piirangutest ja veekeskuste sulgemisest on kui tilk tõrva meepotis. Nüüd ongi hea võimalus minna õue ja otsida põnevaid tegevusi. Mõnusalt talvised ilmad ja paks lumevaip lausa kutsub õue jalutama ning Pärnu linna avastama! Toome teieni mõned ideed, mida teha Pärnus.

Loe edasi »
Mida teha Pärnus? Kus süüa Pärnus? Kohvik-Restoran Hea Maa. Söögikohad Pärnus

Kus süüa Pärnus?

Kus süüa Pärnus, mida teha, sa ei tea, kaua oma pead sa vaevama ei pea. Raehoovis ootab kohvik-restoran Hea Maa, seal maitsta kõike paremat ju saa’.

Loe edasi »
Mida teha Pärnus? 4

Maarja-Magdaleena Gildi tegemised Pärnus. 10 aastat Uuel tänaval

Maarja-Magdaleena Gild sobib just sellisesse asukohta, kus ta praegu asub – Uuele tänavale. Keskajal tegutsesid selle piirkonna läheduses käsitöölised. Nüüd jätkab Maarja-Magdaleena Gild seda traditsiooni. Hiljuti täitus Maarja-Magdaleena Gildil kümnes aasta vanas kollases majas, aadressil Pärnu, Uus tänav 5. Selle tähtpäeva auks kirjutas Ann paar luuletust.

Loe edasi »
Mida teha lastega Pärnus

Mida teha Pärnus koolivaheajal? CityKart hobikardikeskus

Kas te teate, et Pärnus on uus hobikardikeskus ja seda otse südalinnas? Just sinna tasubki oma sammud seada. Pärnu on tuntud kui suvepealinn, aga tegelikult võiks ta kohta öelda ka Eesti sisekardiradade pealinn. Eestis on hetkel 2 sisekardirada ja need mõlemad asuvad Pärnus. Seega võib Pärnut julgelt nimetada sisekardiradade pealinnaks. CityKart hobikardikeskus asub Pärnu südalinnas, Port Arturi parkimismaja 0-korrusel.

Loe edasi »
Mida teha Pärnus? Kohvik-Restoran Hea Maa. Söögikohad Pärnus

Mida teha Pärnus detsembrikuus?

Terve detsembrikuu on jõuluootuse kuu – kinke on vaja osta ja pakkida, luuletusi õppida ja kodu kaunistada. Seda kõike saab teha üksinda kodus, aga lõbusam on seda teha teistega koos.

Loe edasi »
Soomaa. Mida teha Pärnumaal?

Mida teha Pärnumaal?

Mida teha Pärnumaal, kui ainult sajab ja sajab ja sajab ja sajul lõppu pole näha? Esimene koht, mida ma kindlasti soovitan külastada, on Soomaa.

Loe edasi »

Mida teha, kui soovid Pärnu linna avastada omapead?

Pärnu rand

Pärnu kõige tuntum vaatamisväärsus on loomulikult Pärnu rand, kus asub ranna kõige kuulsam sümbol – seen! Tegemist on 1938. aastal valminud Rannahoone rõduga, kust avaneb suurepärane vaade lahele ja kogu rannaalale.
Kas teadsid, et segarand avati Pärnus alles 1926. aastal? Enne seda pidid naised ja mehed suplema eraldi. Muide, vanasti olid merre ehitatud spetsiaalsed supelsillad, mida mööda sai kohe sügavamasse vette ujuma minna.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 5

Mudaravila

Kaunis hoone neoklassitsistlikus stiilis supelasutus valmis 1927. aastal. Praegu asub siin spaahotell Hedon. Piilu kindlasti ajaloolise hoone fuajeesse, et imetleda kaunist interjööri!

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 6

Kuursaal

Pärnu kuurordi- ja kultuurielu üks olulisemaid keskpunkte, kauni arhitektuuriga ajalooline hoone, mis kannab ka Eesti suurima kõrtsi tiitlit. Selle hoovis asub funk-stiilis kõlakoda ning Kuursaalist üle tee leiad romantilise lehtlate rea, kus palaval suvepäeval mõnus mets-viinapuude varjus jalga puhata.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 7

Raimond Valgre skulptuur

Kes ei teaks “Saaremaa valssi”? Või “Muinaslugu muusikas”? Võta endale hetk ja istu Raimond Valgre kõrval, et nautida tema kauneid meloodiaid ning miks mitte tuntud viise ka kaasa ümiseda.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 8

Puitvillad

Mere puiestee ning Suvituse ja Supeluse tänavate ääres ning leiab palju ilusaid puitvillasid, mis võluvad oma muinasjutulise välimusega. Iga maja on ainulaadne, kaunistatud filifraansete puitpitsidega ning rohkete detailidega. Igal väärikamal villal on ka oma nimi, näiteks Villa Johann, Villa Katariina, Villa Kristina, Villa Villi jne.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 9

Villa Ammende

Pärnu rikkaima kaupmehele kuulunud villa ning Eesti uhkeim juugendstiilis villa valmis 1904. aastal. Esimese maailmasõja järgsel ajal asus hoones ka peenemale seltskonnale mõeldud suvekasiino. Pärast Teist maailmasõda aga ka näiteks raamatukogu ja arstikabinetid. Praegu asub hoones butiikhotell ja restoran.
On teada, et mingil ajal elasid villa hoovis metskitsed. Praegu metskitsi seal enam ei kohta, küll aga on suveõhtutel võimalik nautida hoovis erinevaid kontserte.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 10

Vallikraav ja Munamägi

Kunagi ümbritses vallikraav kogu linna. Kui suurem osa vallikraavist täideti, siis sai ka linn laienema hakata ning tekkisid uued linnaosad ning parkide vöönd. Pärnu ainus mägi – Munamägi – on jäänuk kunagisest bastionaalvööndist, nagu vallikraavgi.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 11

Tallinna värav

Kui Sa seisad Tallinna värava ees näoga kesklinna poole, siis kuhu suunas jääb Tallinn? Loogika ütleb, et selja taha, sinna, kuhu värav avaneb, eks? Tegelikult mitte. Tallinna maantee ei kulgenud vanasti nii, nagu praegu, mistõttu vaatab värav loodesse, mitte põhja, kus Tallinn Pärnu suhtes tegelikult asub.
Värav ise on aga linna ainuke tänapäevani säilinud värav. Üks täpselt samasugune, Riia värav, asus Kuninga tänava teises otsas, kuid see lammutati bastionaalvööndi likvideerimise käigus 19. sajandil.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 12

Veenuse Bastion ja Sepikoda

Eesti vanim tegutsev sepikoda asub kunagise Veenuse bastion südames. Sepikoja ees, jalge alt, leiad keskaegse Uus-Pärnu linnakaardi. Päris põnev on mõelda, kui palju on linn ajaga kasvanud! Vaata kaarti tähelepanelikult ning sa näed, et kunagi olid Pärnu jõel saared! Kui asetada tänapäeva konteksti, siis üks saartest asus umbes seal, kus praegu kõrgub Pärnu Kontserdimaja.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 13

Kesklinna sild ja Jaansoni rada

Kesklinna silla all leiad suurimate üleujutuste veetaseme tähised. Viimane, seniajani ka suurim üleujutus tabas Pärnut 2005. aasta jaanuaris, kui kogu rannaala ning isegi osa kesklinnast oli vee all.
Silla alt läbi minnes algab Jaansoni rada, mis kulgeb mõlemal pool jõge kahe silla vahel. Suurepärane koht tervisejooksu või rattasõidu jaoks.
Muide, kesklinna sild oli kunagi lahtikäiv, aga pärast Teises maailmasõjas saadud purustusi ei õnnestunud mehhanismi enam tööle saada.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 14

Katariina kirik

Tõenäoliselt Pärnu kõige ilusam kirik, mida kohalikud kutsuvad vene õigeusu kirikuks. Kui uksed on lahti, siis võid soovi korral ka sisse piiluda, kuid kiriku külastamisel tuleb arvestada, et seal kehtivad teatud reeglid. Näiteks on vene õigeusu kirikutes kombeks, et naiste pea on kaetud.
Selles kirikus laulatati muide Eesti esimene president Konstantin Päts.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 15

Raekoda

Raekoda ja kunagine linnavalitsus – linnavõimu keskpunkt pikkade aastate jooksul. Nendes hoonetes, mis omavahel ühendatud, on tähtsaid otsuseid vastu võetud, tuliseid debatte peetud, inimesi paari pandud ning kontserte peetud.
Piilu kindlasti ka sisehoovi – seal kasvab uskumatult suur pirnipuu. Kunagises linnapea kabinetis tegutseb nüüd Pärnu üks tunnustatumaid restorane Hea Maa.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? Seitse kohta, mida külastada väljaspool Pärnu kesklinna

Mida teha Pärnus, kui rannas pikutada ei taha? Kas teadsid, et Pärnu linn on Eestimaa suurim omavalitsus? 

Jah, Sa lugesid õigesti. Pärast 2017. aasta haldusreformi haaras Pärnu linn enda alla mitmeid valdu ja külasid, kasvades selle tulemusena pindalalt ligi 27 korda. Niisiis, siin on, mida avastada.

Siin on Sulle idee, mida teha Pärnus keskuslinnast väljaspool. Tutvustame Sulle seitset põnevat kohta Audru ja Tõstamaa suunal, mida külastada.

Mida teha Pärnus? 16

Villa Andropoff

Nõukogude kommunistliku partei kõrgemate juhtide suvituskohaks rajatud villa mõjub ka tänapäeval imposantselt. Peahoone projekteeris Raine Karp, kelle tööde hulgas on nii Rahvusraamatukogu kui ka Linnahall.
Nõukogude ajal valvati seda territooriumi hoolega ning peamaja juurde sõitmiseks tuli läbida mitu kontrollpunkti. Tänapäeval saab püssimehi kartmata otse villa ette sõita ning uudistada seda nii seest kui väljast. Räägitakse, et majas oli spetsiaalne telefoniliin, mis oli ühendatud otse Kremliga Moskvas.

ASUKOHT KAARDIL

Väikesed kalurikülad

Valgerannast viib kitsas kruusatee läbi Audru poldri piki Pärnu lahte väikeste kaluriküladeni – lõputu meri ühel, karjamaadel patseerivad lehmad ja hobused teisel pool. Kuskil tee ääres müüakse suitsukala, kalurid toimetavad oma võrkude kallal ning kohalikud ja suvevõõrad tunnevad mõnu lõõskavast päikesest ja värskendavast meretuulest.
Lindi küla pani end kaardile, korraldades väga populaarseks saanud Meie Küla Pidu, mis meelitab rahvast lähedalt ja kaugelt ning ühendab kogukondi. Veel edasi sõites jääb tee peale ka mitmeid omanäolisi puhketalusid ja söögikohti, kus võimalik keha kinnitada ning ilusat merevaadet nautida.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 17

Lindi raba

Üks idee, mida teha Pärnus, on minna rappa! Jah, Pärnu linnal on päris mitu raba ning üks nendest on Lindi raba. Kui tavaliselt tuleb rappa minnes matkata kõigepealt läbi paksu metsa, siis Lindi rabaga on lood hoopis teised. Raba serv tuleb manatee äärde välja ning vaatetorngi on vaid mõne meetri kaugusel parklast. Siin tasub kindlasti kinni pidada ning väike sirutuspaus teha. Parkla servas on ka mõnus varjualune, kus piknikut pidada ja vaadet rabale imetleda. Sõltuvalt aastaajast leiab metsa alt ka marju, mida kohe suhu pista.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 18

Pootsi-Kõpu kirik

Kirik ilmub vaatevälja puude tagant suhteliselt ootamatult ning mõjub lausa müstiliselt. Kui uksed on lahti, siis astu julgelt sisse. See kirik oli esimese eesti soost õigeusupiiskop Platoni (kodanikunimega Paul Kulbusch) kodukirikuks, kus tema isa oli köstriks. Platon oli ühtlasi ka esimene pühakuks kuulutatud eestlane. Platon hukati Tartu Krediidikassa keldris koos teiste vangidega, kelle hulgas oli nii õigeusupreestreid kui ka luteri pastoreid.
Hoone ise on väga detailirohke nii seest kui väljast ning lahked kohalikud jutustavad selle ajaloost ja praegustest tegemistest hea meelega lähemalt. Tänutäheks võid jätta väikese annetuse kiriku remondiks.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 19

Pootsi mõisa tammeallee

Vanasti oli kombeks, et mõisa maadele viivad teed olid ääristatud alleega. Pootsi mõisa tammeallee on suhteliselt hästi säilinud ning mõjub üsna uhkelt. Mõisahoone jääb Pärnu poolt tulles paremat kätt ning ei paista teiste ehitiste tagant kohe silma. Oma endisaegse väljanägemise on peahoone kahjuks mitmete ümberehituste käigus minetanud, kuid see-eest on uus ja tubli pererahvas kunagisele koolimajale elu taas sisse puhunud ning asunud kunagist hiilgust taastama.
Nüüd valmistatakse mõisas veini, korraldatakse laatasid ja kontserte ja etendusi. Pererahvas jutustab rõõmuga oma tegemistest ning pakub ka jooke maitsta.

ASUKOHT KAARDIL

Mida teha Pärnus? 20

Tõrvanõmme mänd

Erakordse väljanägemisega põlispuu kasvab Tõlli külas. Männil on kaheksa haru ning kõrgust 14,5 m. Legendi kohaselt asunud tige pull ema koos lastega ründama ning pere pages jändriku männi otsa pulli eest ära. Pärast pääsemist hakkas pereema puud lähemalt uurima ning leidnud selle väga erakordse olevat. 1991. aastal võetigi mänd kaitse alla. Mänd asub Tõrvanõmme talu maadel.

ASUKOHT KAARDIL

Tõstamaa alevik

Tõstamaa on võluv asula, kust leiab nii vanu puitmaju kui ka uhke mõisakompleksi. Tõstamaal tasub kindlasti pikemalt aega veeta, sest siin on, mida teha. Külasta näiteks kohalikku käsitööpoodi, kinnita keha mõnes armsas söögikohas, jaluta mõispargis ning naudi rahulikku kulgemist ja maakoha ilu, olles siiski ikka veel Pärnu linna territooriumil. Täiesti erakordne!

ASUKOHT KAARDIL

Mõnusat avastamist!