Soomaa. Mida teha Pärnumaal?
Ann Eichhorst
Ann Eichhorst

Pärnu linna giid

Mida teha Pärnumaal?

Soomaa

Mida teha Pärnumaal, kui ainult sajab ja sajab ja sajab ja sajul lõppu pole näha? Esimene koht, mida ma kindlasti soovitan külastada, on Soomaa. Ootame tegelikult ju kõik lund, aga mida pole, seda pole. Seega tuleb nautida seda, mida on, ja see on vesi. Tänaseks on Soomaa sügisene veetase ületanud juba kevadise kõrguse. Soomaa Facebooki lehelt võib leida tabava võrdluse maailma suurima madaliku Amasooniga. Kui meil siin samas, käe-jala juures on selline looduse poolt kingitud koht, siis tasub seda võimalust kasutada ja vaadata looduse ilu. Jõed on üle ujutatud ja see loob kanuuga sõites imeilusa vaatepildi, on tunne justkui sõidaks läbi ürgmetsa. Juhul kui kanuuga sõita ei soovi, mida siis teha Soomaal? Siis on võimalik matkata mööda laudteid. Üks tee on nõnda ehitatud, et seda on võimalik läbida nii lapsekäru kui ratastooliga. 

Kuid üks asi, millega tuleb arvestada on see, et auto saab Soomaale sõites poriseks! Siinkohal tuli mulle meelde üks juhtum Jaapani turistidega. Kord Pärnus ringi jalutades, hakkasid turistid väga porist autot nähes naerma. Üks turist küsis mu käest: „Kas auto sõitis rannas ringi, miks see nii porine on?“ Ma vastasin: „Ma arvan, et ei. Ju ta mõnest maakohast tuli.“ Peale mõningat arutamist sain aru, et Jaapanis olevat kõik teed asfalteeritud ja nende jaoks porine auto oli midagi enneolematut. Siit järeldus – isegi porine auto võib turistidele olla vaatamisväärsus!

Kui nüüd äkki peaks külmaks minema, siis tasub igal juhul jälle Soomaale tulla. Kui luhaniidud on jäätunud, siis on võimalik uiskudega või tõukekelguga seal ringi sõita. Mu kogemus ütleb, et kui vesi kiiresti külmub, siis on see peegelsile. Jääl liuglemisest tulenevat vabaduse tunnet teab igaüks oma südames! On see siis üleujutus või jäätunud luhaniit, Soomaale tasub ikka tulla! Soomaa maitseid võib kogeda ka Pärnus. 

Kanuumatk Soomaal. Mida teha Pärnumaal? 

Tori alevik

Mida teha Pärnumaal? Kui juba Soomaa kandis olla, siis tasub peatus teha kindlasti Tori alevikus. Tori põrgu on kohalik tähtsaim vaatamisväärsus, mis pakub põnevust nii väikestele kui suurtele. Liivasest jõekaldast avaneb koopasuu, mida mööda väitetavalt oli võimalik kunagi maasügavustusse minna. Räägitakse, et vanasti, sõdade ajal inimesed peitsid nii ennast kui varandust koobastesse. Kallaste sisse kraabitud nimed annavad tunnistust sellest, et osad inimesed on olnud väga head ronijad. Kuidas küll nii kõrgele, ilma redelita, on suudetud nimi kraapida, jääb mulle mõistatuseks.

Tori hobused. Tori hobune on kuulsaim Eesti hobusearetuse saavutus. Kindlasti tasub minna vaatama, kas hobused on äkki koplis ringi traavimas. Estonian Horse kodulehel on välja toodud, et Tori hobustel on ka märkimisväärseid sportlikke saavutusi. Tuleb esile tuua mära nimega Aroonia, kes tuli 1989. aastal NSV Liidu meistriks rakkehobuste kolmevõistluses. NSV Liidu rekord suhtelises veojõus kuulub aga tori täkule nimega Laser ning see on 126% hobuse kehamassist. Eesti sammurekord kuulub tori täkule Aaker. Tori hobusega on tehtud 2,15 m kõrgushüpe – sellega sai hakkama TB tüüpi täkk nimega Opaal. Vot sellised vägevad hobused on meil olnud Toris!

Alpakafarm

Mida teha Pärnumaal? Kui eelnevalt oli jutuks Soomaa võrdlus Amasooniaga, siis nüüd on võimalus näha kedagi, kes on päriselt Lõuna-Ameerikast pärit – alpakasid. Pärnumaal, Are lähedal on Alpakafarm. Alpaka ehk pako meenutab väikest laamat. Lõuna-Ameerikas elavad nad karjades kõrgmägedes, nii 3000–5000 meetri kõrgusel. Kui te mõtlete, mida teha lastega Pärnumaal, siis Alpakafarm on just see õige koht, kuhu tulla. Alpakad on väga rahulikud loomad ja nende imearmsad näod, tekitavad tunde, et tahaks neid kohe kallistada. 

Mõnes Lääne-Euroopa riigis kasutatakse alpakasid teraapialoomadena oma rahuliku ja sõbraliku iseloomu tõttu. Kuna alpakad on väga sotsiaalsed loomad, siis nad vajavad üksteise lähedalolu ja seetõttu on alpakasid farmis palju. Lisaks saate seal veel tutvust teha laamadega ja metsikute laamade – guanakodega ning minilammastega. Farmi poes ootavad teid armsad merisead. Alpaka vill on imepehme ja vastupidav, inkad kutsusid villa oma kullaks. Farmi poest on seda imepehmet villa võimalik ka osta. Öeldakse, et see on mitmeid kordi soojem kui lambavill. Ega tali taeva ei jää, seetõttu on vaja sooje sokke ja käpikuid ning alpaka villast tehtud on just need kõige soojemad!

Alpakafarm Pärnumaal. Mida teha Pärnumaal?
Alpakafarm Pärnumaal. Mida teha Pärnumaal?

Ann Eichhorst

Ann Eichhorst – Pärnu linna giid. Mida teha Pärnus?

Jaga postitust:

Share on facebook
Share on print
Share on email
Share on pinterest
Share on linkedin